Краматорська гімназія № 13

ПСИХОЛОГІЧНІ  ОСОБЛИВОСТІ       СТОСУНКІВ

«БАТЬКИ – ДІТИ»

Значення батьків у розвитку особистості дитини переоцінити неможливо. Батьки складають перше оточення дитини, в якому вона здобуває важливий життєвий досвід, знання про себе і про світ.

Основна структура особистості – система уявлень і ставлень до Я (себе), до людей, до світу, яка багато в чому визначає характер і поведінку людини, формується під впливом батьків. Тому дуже важливо побудувати з дитиною стосунки довіри. Кожний батько і мати хочуть, щоб спілкування з дитиною приносило радість, щоб панували взаєморозуміння та дружба. Сподіваємося, що наші поради допоможуть батькам у вирішенні складних завдань: як відреагувати на спалах злості, неслухняності, що робити, якщо дитина пригнічена та невпевнена в собі, як налагодити контакт з однолітками, як бути, якщо дитина надмірно рухлива та імпульсивна тощо.

Що можуть зробити батьки, щоб дитина сприймала саму себе як улюблену, гарну і здібну?

*  Більше помічати гарне в дитині. Акцентувати увагу на тому, що в неї гарно виходить, схвалювати її позитивні справи і вчинки, але схвалення має бути конкретним за окремі дії та вчинки.

*    Частіше обіймати, пригортати дитину.

*    Говоріть їй, як В и її любите, як добре, що вона у Вас є.

*   Уникайте порівняння своєї дитини з іншими. Порівнюйте, якою вона була вчора і чого навчилась сьогодні.

*    Робіть установку на позитив. Дуже важливо говорити, як треба робити, а не як не треба.

*    Помічайте та визнавайте особливості своєї дитини.

*   Висувайте реальні вимоги до дитини. Форсувати розвиток дитини так само неможливо, як змусити квіти зростати швидше.

*   Залучайте дитину до спільного вирішення проблем.

*    Надавайте дитині можливість вибору. Якщо необхідно, допоможіть їй прийняти рішення.

*    Вірте у свою дитину.

Способи спілкування з дитиною

Які звернення дитина чує краще:

ü     Позитивно формулюйте звернення до дитини.

ü     Не поєднуйте декілька прохань чи вказівок.

ü     Прохання і вказівки повинні  бути такими, щоб дитина була здатна їх виконати.

ü     Говоріть дитині точно, що потрібно зробити.

ü     Звертайтесь до дитини спокійно.

ü     Говоріть чемно і з повагою.

ü     Використовуйте команди і накази тільки тоді, коли вони дійсно потрібні.

ü     Пропонуйте дитині вибір, коли це можливо.

ü     Пояснюйте, чому Ви просите чи вимагаєте.

ü     Хваліть свою дитину.

Використовуйте активне слухання, коли дитина переживає сильні почуття, їй боляче, страшно, соромно, вона гнівається. Перше, що Ви можете зробити, це дати їй зрозуміти, що Ви «чуєте і бачите», що вона відчуває. Використовуйте спосіб «активного слухання». Активно слухати – означає «повертати» дитині в розмові те, що вона Вам сказала, при цьому позначивши її почуття.

-     Активне слухання допомагає дитині самій більше зрозуміти себе, свої почуття і знаходити рішення;

-     Ви показуєте дитині конструктивний спосіб вираження своїх почуттів і вирішення проблеми.

При спілкуванні з дитиною слід уникати:

Ø     Давати поради, які передбачають готові рішення: «А ти дай здачі», «Я б на твоєму місці» - дитина не відчуває підтримки і може подумати, що її почуття стосовно ситуації неправильні.

Ø     Критичних зауважень, доган, звинувачень, що викликають сильну захисну реакцію і відмову від розмови.

Ø     Читати мораль та повчати. Це викликає в дітей почуття тиску та неповноцінності.

Ø     Випитування, розслідування: «Ну, ти, все-таки, скажи, що трапилось?» - краще замінити стверджувальним реченням: «Тобі зараз важко говорити про те, що сталося».

Ø     Співчуття на словах, умовляння: «Я тебе розумію» та інші фрази занадто формальні для дитини. Іноді краще просто обійняти засмучену дитину.

Вірте, що у Вас і Вашої дитини все буде добре! Пам’ятайте, що Ви і Ваша дитина – найрідніші люди один для одного. Навіть в часи, коли Вам важко знайти спільну мову, відшукайте в собі сили залишатися поруч та підтримати один одного.